7000-PS411-8633200 M23 SERVO CABLE
Kód EXIM-TECH 7000-PS411-8633200
Výrobca: Murrelektronik
Dostupnosť: V externom sklade
Dokumentácia: PDF
Cenové úrovne
| Množstvo[ks] | Cena bez DPH (Cena s DPH) |
| 1+ | 638.67€ (785.57€ ) |
| 10+ | 607.26€ (728.71€ ) |
| 20+ | Na dopyt |
Pridaj k objednávke
M23, 6-pole
shielded
Power connector SIEMENS
Power cable with brake wires for SINAMICS S120 and motors with M23 connection and holding brake
without cable sleeves
Further cable lengths on request.
Plastic housings with good resistance against chemicals and oils.
The resistance to aggressive media should be individually tested for your application. Further details on request.
| Technical Data | |
| Operating Voltage | 600 V AC/DC (PIN 1/2/3/6); 250 V AC/DC (PIN 4/5) |
| Material | PUR |
| Operating Current Per Contact | Power cores |
| Locking Of Ports | Screw thread (M23×1 mm) recommended torque 2.0 Nm, self-securing |
| Protection | IP65 and IP67 when plugged and screwed down (EN 60529) |
| Material Group | IEC 60664-1, category I |
| Compression Gland | M23 (SW27) |
| Rated Surge Voltage | 4 kV (PIN 1/2/3/6); 2 kV (PIN 4/5) |
| Locking Material | Brass, nickel plated |
| Suitable For Corrugated Tube (internal Ø) | 16 mm; 23 mm |
| Commercial data | |
| Country Of Origin | DE |
| Customs Tariff Number | 85444290 |
| EAN | 4048879729741 |
| EClass | 27279218 |
| Packaging Unit | 1 |
| Cables | |
| No./diameter Of Wires | (4G2.5 + (2× 1.5)C)-C |
| Wire Isolation | TPM (bk num, gnye) |
| C-track Properties | 0.1 Mio. |
| Outer Ø | 12.0 mm ±5% |
| Cable Identification | 863 |
| Cable Number | 863 |
| Approval (cable) | UL (AWM-Style 2570/10492), CSA |
| Material (wire) | Cu wire, bare |
| Resistor (core) | max. 13.3 Ω/km (20 °C) |
| Single Wire Ø (core) | 0.25 mm |
| Diameter (core) | (4G2.5 + (2× 1.5)C)-C |
| Material (wire Isolation) | PP |
| Wire-Ø Incl. Isolation | 2.4 ±5% (1.5 mm²); 3.0 ±5% (2.5 mm²) |
| Color/numbering Of Wires | bk, wh (1.5 mm²); bk, gnye longitudinally striped (2.5 mm²) |
| Shield | yes |
| Outer-Ø (jacket) | 12.0 mm ±5% |
| Color (jacket) | orange |
| Jacket Color | orange |
| Temperature Range (fixed) | -20...+80 °C |
| Temperature Range (mobile) | -20...+60 °C |
| Bend Radius (fixed) | 5× outer Ø |
| Bend Radius (moving) | 10× outer Ø |
| Optical Shield Cover | min. 85% |
| Thermal Resistance | flame retardant UL 1581 VW1 / CSA FT1 |
| Material (jacket) | PVC (UL/CSA) (=MC500) |
| Material (jacket) | PVC |
| Torsion Stress | ±30°/m |
| Specification | 6FX5008-1BA21 |
| Form | |
| Form | PS411 |
| General data | |
| Temperature Range | -25...+85 °C, depending on cable quality |
| Pollution Degree | 3 |
| Material (gasket) | FKM |
Naša firma
Z EXIM – TECH, s.r.o. vám rýchlo dodáme tovar a pomôžeme vám
vyriešiť vaše potreby.
Máme 1 500 druhov tovarov v sklade, pripravené ihneď k
dodaniu. Ponúkame 300 000 druhov produktov, pripravených na
dodanie podľa podmienok u výrobcov.
Tovar, ktorý máme v sklade, dostanete do 24 hodín. Tovar, ktorý je v sklade u výrobcu, dostanete do 7 dní, v prípade urgentnej potreby ho dostanete leteckým kuriérom do 1-3 dní.
Ak je to potrebné, urobíme analýzu, navrhneme vám riešenie, dáme vám technickú podporu. Poskytujeme záručný a pozáručný servis.




